21 jun O magacinima i skladištenju robe
Skladište je prostor za uskladištenje robe u rasutom stanju ili u ambalaži, a koja se kasnije uključuje u dalji transport, proizvodnju, distribuciju ili potrošnju. Skladište je komercijalna zgrada namenjena skladištenju najrazličitije robe. Čuvana roba može uključivati svaku sirovinu, materijal za pakovanje, rezervne delove, komponente ili gotovu robu vezanu za industriju, poljoprivredu, proizvodnju i potrošnju. Skladišta omogućavaju, pored čuvanja robe, i optimizaciju transporta duž lanca snabdevanja i omogućavaju kompanijama da rade optimalno u cilju obezbeđivanja najboljeg kvaliteta usluge. Skladišta koriste proizvođači, uvoznici, izvoznici, trgovci na veliko, transportna preduzeća i mnoga druga koja imaju potrebu za odlaganjem robe tokom svog poslovnog ciklusa. Najčešće su skladišta velike zgrade, smeštene u industrijskim zonama na periferiji gradova.
Magacin je građevinski objekat ili prostorija u kojoj se čuvaju materijalna sredstva. Magacin može biti samostalan ili u sklopu skladišta. U zavisnosti od namene, magacini se mogu podeliti na magacine za čuvanje jedne vrste materijala i mešovite magacine. Pri izgradnji magacina posebno treba voditi računa o: otpornosti prostora na požar i organizaciju protivpožarne zaštite, mogućnost i zaštita od poplava, adekvatnom izboru mesta zbog lakoće utovara i istovara, kao i blizine prilaznih puteva. Zavisno od vrste robe koja se skladišti, bitni elementi kod izgradnje magacina su i vlažnost, prirodno osvetljenje i mogućnost provetravanja.
Skladište može biti ograđeni ili neograđeni prostor, pokriveni ili nepokriveni prostor, koji se koristi za čuvanje sirovina, poluproizvoda ili gotovih proizvoda. U njemu se roba preuzima i otprema, čuva od raznih fizičkih, hemijskih i atmosferskih uticaja.
Skladišta se dele na:
- otvorena, u njima se čuvaju materijali i roba neosetljiva na hemijske uticaje,
- zatvorena, namenjena čuvanju robe osetljive na vremenske uticaje
- natkrivena za robu kojoj je potrebno stalno provetravanje,
- klasična skladišta, u kojima se razlikuju niskomehanizovana i visokomehanizovana skladišta,
- automatizovana, gde se poslovi po pravilu obavljaju bez prisutnosti radnika,
- specijalizovana za tačno određenu vrstu robe (silosi, hladnjače, tankovi),
- javna i vlastita, prema tipu vlasništva.
Da bi skladište ili magacin efikasno funkcionisalo, objekat mora biti pravilno postavljen, a roba u njemu dobro uskladištena. Sa odgovarajućim planom i organizacijom, skladišta i magacini mogu poboljšati zahteve za rotiranjem, pomeranjem i pristupom robi i materijalu. U tom smislu se koriste određene metode, kao što su FIFO (first-in, first-out) i LIFO (last-in, first-out). Poštovanje ovih metoda utiče i na smanjenje troškova kontrole rada i povećanje produktivnost.
Oprema za skladišta varira zavisno od vrste robe koja se čuva. Ono što je najčešće propratna oprema svakog skladišta su utovarne i istovarne rampe i mehanizacija za prebacivanje robe iz kamiona. Ponekad su skladišta dizajnirana za utovar i istovar robe direktno iz železničkog transportnog sredstva, aerodroma ili morskih luka. Oni često imaju kranove i viljuškare za pomeranje robe, koji se obično stavljaju na ISO standardne palete.
Neka skladišta i magacini su potpuno automatizovani i zahtevaju samo operatera da rade i upravljaju svim zadacima. Palete i proizvodi se kreću po sistemu automatizovanih transportera, dizalica i automatizovanih sistema za skladištenje i pronalaženje robe, koji su usklađeni programskim logičkim softverom za automatizaciju. Automatizacija je posebno značajna kod skladištenja robe koja zahteva prostore sa niskim temperaturama, skladištima elektronike ili kada je zemljište skupo, pošto automatizovani sistemi skladištenja mogu efikasno koristiti vertikalan prostor.
Sistem upravljanja skladištima (WMS) je program, dizajniran tako da pomogne skladištu ili distributivnom centru i ljudima koji rade u njima. WMS olakšava upravljanje u svakodnevnom planiranju, organizovanju radnika i kontrolisanju raspoloživih resursa da se kreću u i iz skladišta ili magacina. Sistemi za upravljanje skladištima se koriste najčešće kod obavljanja sledećih poslova: rukovanje prostorom, inspekcija i prihvatanje robe, uklanjanje robe, unutrašnje popunjavanje i slaganje na izabrane pozicije, biranje, pakovanje, red slaganja na rampu, praćenje i kreiranje dokumentacije i špedicije. WMS može biti podržan različitim komunikacionim tehnologijama. Sistemi za upravljanje skladištima mogu biti samostalni sistemi ili sistemi za izvršenje paketa lanaca snabdevanja. U zavisnosti od veličine i sofisticiranosti preduzeća koja ga koriste, sistem može biti jednostavan ili namenski pravljen program.
Poznajući standarde, ali i potrebe za što efikasnijim, praktičnijim i ekonomičnijim skladištenjem robe i manipulacijom robom, Metal Furniture Plus je svim kompanijama, koje imaju potrebu za adekvatnom opremom, obezbedio metalne proizvode za opremanje skladišta i magacina. Metalna oprema, koju u tu svrhu nudimo, obuhvata: magacinske police, paletne regale, drive-in regale, protočne regale. Sva metalna oprema namenjena skladištenju je izrađena u skladu sa domaćim i međunarodnim standardima od materijala koji osigurava dug rok upotrebe, veliku izdržljivost i laku (de)montažu. Metal Furniture Plus takođe svim svojim kupcima obezbeđuje i punu logistiku, kao i garanciju kvaliteta za sve svoje metalne police i metalne ormane.