20 maja Obrada materijala za proizvodnju metalne opreme – savijanje
Savijanje se postupak obrade metala deformacijom predmeta obrađivanja pod određenim uglom u novi oblik. Savijanje lima je postupak obrade metala bez skidanja strugotine, kod kojeg se u poprečnom preseku unutrašnji deo skraćuje i opterećen je pritiskom, dok se spoljašnji deo produbljuje i opterećen je na rastezanje. Između područja pritiska i rastezanja nalazi se neutralna linija. Kako je predmet obrade za vreme savijanja podvrgnut i elastičnim i plastičnim naprezanjima, po prestanku delovanja spoljašnjih sila savijanja on poprima novi, željeni oblik (zbog delovanja plastičnih sila), ali se ujedno i malo povrati tj. raširi (zbog prestanka elastičnih naprezanja). Zbog elastičnog oporavka, potrebno je više saviti lim, kako bi se postigao željeni poluprečnik i ugao savijanja. Konačni radijus savijanja će biti veći od prvobitno formiranog, dok će konačni ugao biti manji. Na neutralnoj liniji nema promena ni oblika, niti dužine, niti napetosti, tako da ona ostaje ista tj. konstantna. Zbog deformacija po uzdužnom preseku dela lima koji se obrađuje, dolazi i do promene oblika profila. Na unutrašnjem radijusu savijanja predmet obrade se širi, dok se po spoljašnjem radijusu savijanja skuplja.
Savijanje lima se deli na:
– savijanje pod uglom,
– profilno savijanje,
– kružno savijanje.
- Ugaono savijanje lima se obično izvodi na hidrauličkim presama (mada može biti još i mehaničko i ručno). Raspon pritiska takvih presa se kreće od 20 do 200 tona. Upravljanje može biti ručno ili automatsko. Alat se sastoji od dva dela: žiga (gornjeg, koji se može pomerati) i matrice (donjeg, koji je fiksan i postavlja se između lima i pažljivo pozicionira do graničnika). Udaranjem žiga o lim i pritiskom na matricu, lim poprima novi oblik. Kontrolom dubine savijanja (koliko žig ulazi u matricu) definiše se ugao savijanja.
- Kod profilnog savijanja, najčešći oblik savijanja je V profil. Ako se savijanje nastavlja do maksimalne dubine i postiže se maksimalno nasedanje alata na lim, a lima na matricu, dolazi do potpunog ugaonog savijanja. Prednost potpunog savijanja je bolja kontrola ugla savijanja, a nedostaci su veća potrebna snaga mašine za savijanje i veći pritisci. Drugi način savijanja V profila je radijalno uvijanje. Lim je potrebno postaviti između matrice i potisne ploče. Deo koji izlazi između alata se mora precizno izmeriti. Tada žig vrši pritisak i savija limeni deo koji viri iz držača. Radijus zaobljenja će se odrediti prema radijusu ivice matrice. Pored V profila, često prisutan je i U profil savijanja.
- Kružno savijanje lima može biti pomoću savijačice sa 3 ili 4 valjka. Kod savijanja sa 3 valjka, uređaj za savijanje ima 3 paralelno postavljena valjka za valjanje cilindričnih (valjkastih) plašteva. Dva donja valjka su pogonska i služe kao oslonac, dok je treći valjak nešto veći i on nema svoj pogon. Veliki valjak se može pomerati ili rotaciono ili vertikalno. Pomeranje većeg valjka se može ostvariti mehanički ili hidraulički. Savijanje lima sa savijačicama sa 4 valjka nudi različite radne operacije. Samo jedan valjak je radni, dok su ostali oslonci. Oslonci mogu menjati položaj, kako bi savijali cilindrične ili konusne plohe i njima se može obaviti postupak predsavijanja ili savijanja u određenu formu. Način rada je isti kao i kod savijačice sa 3 valjka, ali kod savijačica sa 4 valjka postoji još jedan „pomoćni“ valjak, koji poboljšava svojstva savijačice. Pomeranje valjka u ovom slučaju može biti vertikalno, horizontalno ili radijalno uvijanje. Upravljanje je pomoću mikroprocesora.

Postupak savijanja zavisi i od debljine lima. Kod savijanja tanjih limova koriste se dva postupka: savijanje u otvorenom kalupu (ako je potrebna manja preciznost) i savijanje u zatvorenim kalupima sa izbacivačem (za postizanje veće preciznosti). Kod savijanja debljih limova postupak zahteva jake prese, pa se najčešće odvija u toplom stanju. Predmeti koji se savijaju mogu biti vrlo mali (npr. nosači, graničnici) ili izrazito veliki (do 20 m u dužinu).
U proizvodnji metalne opreme, lim se koristi za izradu svih vrsta metalnih polica (arhivske police, knjižne police, magacinske police), metalnih ormana (arhivski ormani, garderobni ormani, paletni regali, drive – in regali, protočni regali), kao i ostale metalne opreme (sigurnosna metalna oprema, trgooprema, žičane ograde, oprema za muzeje, urbani mobilijar, skejt parkovi) čime se, zahvaljujući primenjenim kvalitetom izrade, obezbeđuje visok stepen zaštite od korozije, duži vek trajanja, ali i lako održavanje.
