09 okt Skladišta i skladištenje uz našu metalnu opremu
SKLADIŠTA I SKLADIŠNA SLUŽBA
Skladišta se mogu definisati u širem i užem smislu. U širem smislu skladišta se određuju kao ili neograđeni prostor, pokriveni ili nepokriveni prostor, koji se koristi za čuvanje sirovina, poluproizvoda ili gotovih proizvoda, koji su u funkciji odvijanja poslovnih procesa u poduzeću. U užem smislu skladište podrazumeva mesto smeštaja, čuvanja i izdavanja robe. Definicija skladišta u savremenom načinu poslovanja se definiše kao tačka u logističkoj mreži na kojoj se predmet skladištenja prihvata ili prosleđuje u nekom drugom smeru unutar mreže.
Osnovni ciljevi koji se žele postići skladištenjem su:
- nesmetano i kontinuirano poslovanje,
- očuvanje vrednosti i kvaliteta čuvanog materijala ili robe,
- skladištenje uz minimalne troškove.
Svako skladište ima svoju skladišnu službu. Ona omogućava nesmetan proces izbora položaja, vrste i načina skladištenja, kao i potrebnu manipulaciju smeštenom robom, te su joj osnovni zadaci sledeći: prijem robe, smeštaj i čuvanje i izdavanje i otpremanje robe.
Položaj i organizacija skladišne službe može da se posmatra kao:
- klasičan pristup: postojanje skladišne službe u okviru nabavke, skladišna služba u okviru prodaje, skladišna služba kao zasebna poslovna jedinica u okviru komercijalnog sektora ili skladišna služba u okviru proizvodnog sektora,
- moderan pristup: skladišna služba u okviru sektora operativne logistike ili skladišna služba kao operativna podrška u sektoru marketinga.
VRSTE SKLADIŠTA
Zavisno od vrste proizvodnog procesa, robe, vlasništva i drugih elemenata, skladišta se uobičajeno dele na sledeći način:
- zavisno o delatnosti preduzeća: skladišta proizvodnih preduzeća, skladišta trgovinskih preduzeća;
- prema načinu gradnje: otkrivena, natkrivena ili zatvorena;
- prema nivou mehanizacije: niskomehanizovana, visokomehanizovana, automatizovana ili robotizovana;
- specifičnosti uskladištene robe: silosi, hladnjače, vinski podrumi, skladišta tankovi, grejana skladišta;
- prema vlasništvu: vlastita ili javna.
Postupci skladištenja robe, ma koja vrsta skladišta da je u pitanju, se dele na tri osnovna: nasumična, unapred određena ili odlaganje po zonama (klasama).
METODE SKLADIŠTENJA ROBE
Metode odlaganja (određivanje skladišne lokacije robe) mogu vršiti prema sledećim principima: prema vrsti robe, prema dobavljaču prema težini robe, prema volumenu robe, prema protoku/intenzitetu (nivo aktivnosti, vremenskog pristupa upravljanju poslovima itd.
Ostali principi dodeljivanja mesta odlaganja su:
- sličnost proizvoda u skladištu – proizvodi koji se primaju i izdaju zajedno trebaju biti zajedno i uskladišteni;
- veličina robe – skladištenje malih delova u prostoru oblikovanom za skladištenje velikih delova je uzrok gubitka prostora, kao što je i problem kada se zbog sličnosti i popularnosti smešta neki veliki predmet na mesto predviđeno za mali, pa to nije moguće;
- karakteristike materijala koji se skladišti – artikli s posebnim uslova čuvanja, opasni materijali, materijali neregularnih dimenzija, lomljivi, vredni materijali (sigurnost).
NAŠA METALNA OPREMA ZA SKLADIŠTA
Metal Furniture Plus nudi širok asortiman metalne opreme za skladišta.
Magacinske police – namenjene odlaganju rasute i vijčane robe i posebno se naručuju. U okviru ponude metalnih polica, posebno ističemo prodaju sledećih modela: magacinske LSL police, magacinske police SUPER 1/2/3, konzolne police (za skladištenje predmeta kao što su: drvene ploče, metalne ploče, plastični i metalni profili, nameštaj i druga roba različitog volumena) i metalna transportna kolica (rađena „po meri kupca“).
Paletni regali – idealno rešenje za opremanje velikih skladišta i distributivnih centara. Omogućavaju skladištenje svih vrsta paleta (standardne EUR palete, boks palete i sve ostale standardne palete) i paletirane robe (komadna roba na izvedenim policama unutar paletnih regala). Skladišne jedinice (palete) se mogu odlagati u uzdužnom ili poprečnom smeru, zavisno od potrebe.
Protočni regali – se koriste kod skladištenja robe koje imaju srednju do visoku frekvenciju izlaza uz istovremeno postojanje određenog nivoa zaliha za određene proizvode. Protočni regali se izvode od standardnih komponenti regala, kojima se dodaju gravitacioni valjkasti transporteri – valjčane pruge pod nagibom unutar regalnih hodnika sa više valjčanih etaža po visini. Palete se kreću po valjcima protočnih regala, popunjavajući tunel od izlaza ka ulazu istom vrstom robe. Protočni regali zahtevaju samo dva prolaza za viljuškar – jedan za utovar, drugi za preuzimanje.
Drive – in regali – prolazni regali su nastali iz potrebe za smeštajem velikog broja paleta u ograničenom prostoru, te se primenjuju za skladištenje robe koja ima veliku količinu po pojedinom artiklu, a relativno mali broj ukupnih artikala (standardne EUR ili boks palete). Zbog svojih karakteristika drive-in regali su optimalni za sezonska ili buffer skladišta.