15 feb Muzejska oprema u Galeriji Petra Dobrovića u Beogradu
Metal Furniture Plus se specijalizovao i za proizvodnju i prodaju metalne opreme za muzeje, koju čine: kartotečni ormani, ormani za nacrte, mreže za slike na izvlačenje i nosači za muzejske eksponate.
Metalna oprema za izlaganje muzejskih eksponata je dizajnirana za izlaganje muzejskih postavki društvenoj javnosti na funkcionalan način, pri čemu ova vrsta opreme zadovoljava sve standarde vezane za sigurnost i pravilo rukovanje eksponata tokom izlaganja.
Čuvanje muzejskih fondova u adekvatnim uslova je omogućeno upotrebom metalne opreme za pohranjivanje muzejske građe.
Metal Furniture Plus je nastavio saradnju sa Kućom legata, Beograd opremanjem Galerije Petra Dobrovića, koja se u njoj nalazi. Isporučeni su metalni ramovi za kačenje slika i metalni ormani za nacrte sa 5 fioka za format AO.
Ormani za nacrte su deo muzejske opreme iz naše ponude, koji su namenjeni arhiviranju dokumenata velikog formata A1 i A0. U ormanima za nacrte se mogu odložiti sledeća muzejska dokumenta: razni planovi, nacrti, mape, skice, crteži, projekti itd. Pored sigurnog čuvanja, metalni ormani za nacrte olakšavaju i upravljanje ovom vrstom muzejske građe u smislu njihovog lakšeg sortiranja i korišćenja.
Ormani za nacrte imaju:
- teleskopske vođice fioka,
- sistem koji onemogućava izvlačenje fioka iz ramova,
- sistem protiv izvrtanja fioka.
Ormani za nacrte su varene metalne konstrukcije i imaju posebnu pogodnost – mogućnost postavljanja ormana jedan na drugi, što je izuzetno korisno zbog racionalnog korišćenja raspoloživog prostora.
Karakteristike metalnih ormana za nacrte:
- zaključavanje centralnom cilindar bravom,
- plastificirani u boji RAL 7035,
- izrazito izdržljiva metalna konstrukcija,
- nosivost pojedinačne fioke do 40 kg,
- unutrašnje dimenzije fioke (VxŠxD) su: 45 x 1005 x 710 mm,
- mogućnost postavljanja unutrašnjih pregrada, kako bi se fioka koristila i za dokumenta manjih formata.
Ormani za nacrte

Mreže i ramovi za slike na izvlačenje su deo muzejske opreme, iz naše ponude, koje se koriste za odlaganje i čuvanje umetničkih dela (slika) u depoima muzeja. Mreže i ramovi za slike na izvlačenje su dizajnirane tako da istovremeno mogu da prihvate veći broj slika. Svaka slika se pojedinačno odlaže, bez ikakvog narušavanja sigurnosti i zaštite susedne mrežne jedinice. Sistem metalnih mreža funkcioniše tako da kada se želi prići tačno određenoj slici, izvlači se okvir i pojedinačna slika je dostupna.
Mreže i ramovi za umetničke slike na izvlačenje su idealna metalna oprema za muzeje, zbog osnovnih i pratećih elemenata, koje imaju ovi sistemi.
Upotreba naših mreža i ramova za slike osigurava korisniku:
- svaka pojedinačna pletena žičana mreža obezbeđuje veliku fleksibilnost konfiguracije,
- stubovi za obloge obezbeđuju laku i nečujnu manipulaciju, što ih čini idealnim za muzej,
- metalni noseći ramovi se spajaju na pod i imaju plafonsku montažnu podršku,
- mehanizam linearnog kretanja mreže prilikom izvlačenja iz metalnog rama osigurava visok stepen zaštite svakog odloženog dela pojedinačno.
Mreže za slike na izvlačenje su čvrste metalne konstrukcije, zasnovane na varenoj tehnologiji izrade. Nerđajući čelik, uz kombinaciju vazdušnih klipova, ispunjava osnovni uslov izrade muzejske opreme – izrađeni od nereaktivnih materijala, koji ne emituju nikakve supstance čije bi dejstvo ubrzalo ili prouzrokovalo pogoršanje stanja umetničkih slika.
Karakteristike mreža za slike na izvlačenje:
- pomeraju se bez vibracija i veoma su stabilne,
- prostorno efikasne i nude maksimalnu iskorišćenost raspoloživog prostora depoa muzeja,
- omogućavaju jednostavan pristup slikama,
- dimenzije mreža u okvirima mogu da se prilagođavaju prostoru i umetničkoj slici,
- sve mrežne jedinice uključuju okvir za nivelisanje,
- brza montaža, lako rukovanje i održavanje.
Ramovi za slike

Kuća legata Beograd je osnovana 2004. godine od strane Skupštine grada Beograda. Kuća legata je nastala kao plod višedecenijske inicijative umetnika, intelektualca, stručnjaka i darodavaca. Ova ustanova preuzima na sebe stalnu brigu o legatima radeći kako na pravnoj regulativi u oblasti legatorstva uz poštovanje volje legatora, tako i na poboljšanju uslova staranja, čuvanja i zaštite legata, njihovom otvaranju za javnost, njihovoj popularizaciji, i na prezentaciji predmeta iz legata u skladu sa savremenim muzeološkim standardima. Kuća je posvećena stimulisanju i restauraciji institucije darodavstva. Još jedan bitan cilj njenog osnivanja je prijem novih legata i poklona.
U Kući legata, Beograd se danas nalazi Galerija Petra Dobrovića. U njoj se čuva glavnina umetnikovog opusa koji ukazuje na njegov značaj u srpskoj modernoj umetnosti. Galeriju je 1974. godine osnovao Grad Beograd, kojem je zbirku poklonila umetnikova porodica. Tada je galerija-legat poverena na stručno staranje Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Muzej je bio nadležan za Galeriju sve do 2017. godine, kada je Kuća legata dobija na stručno staranje. Zbirka broji ukupno 1407 umetničkih dela. U Galeriji se nalazi i vredna dokumentacija koju je ona godinama prikupljala i dopunjavala.